O czym szumią parowozy

Kategoria: Poza szlakiem
Parowóz pod parą ciągnący 3 wygodny retro.
Dystans:44,8 km
Czas jazdy:ok. 3,5 h
Trasa:Wolsztyn - Niałek Wielki - Krutla - Obra - Wilcze - Rudno - Świętno - Kębłowo - Berzyna - Wolsztyn
Trudność:70% - bezpieczne drogi rowerowe o mieszanej nawierzchni, 30% - wygodne, leśne drogi szutrowe
Nawierzchnia:ORIENTACYJNE WARTOŚCI: nieutwardzona: 5,7 km; kostka brukowa: 600 m; utwardzona: 5,1 km; asfalt: 29,2 km; nieznana: 3 km
Ślad GPS Pobierz
Mapa:
Otwórz mapę w nowym oknie

 

ATRAKCJE NA TRASIE

Największe atrakcje Wolsztyna to: ostatnia na świecie parowozownia prowadząca regularne połączenia trakcją parową, muzeum Roberta Kocha – odkrywcy prątka gruźlicy i pałeczki wąglika, willa Marcina Rożka – znakomitego rzeźbiarza, skansen budownictwa drewnianego oraz piękne założenie pałacowo-parkowe plus dwa jeziora na dokładkę.

Kobieta i dwóch chłoców jada rowerami po utwardzonej drodze rowerowej. Po ich lewej stronie las. Po prawej - droga asfaltowa dla samochodów.

Bezpieczne i odseparowane od ruchu samochodowego drogi rowerowe, zachęcają do zwiedzania powiatu wolsztyńskiego (fot. Andrzej Kaleniewicz)

Na trasie czekają m.in.: klasztor pocysterski w Obrze, poewangelicki kościół szachulcowy w Świętnie, które przez 218 dni 1919 roku było stolicą najmniejszego uznanego międzynarodowo państwa świata, nieopodal drewniana wieża widokowa, z której, przy dobrej widoczności, zobaczyć można Karkonosze. Ponadto – możliwość kąpieli w jeziorach wsi: Wilcze i Rudna oraz drewniany kościół i zabytkowy układ urbanistyczny w Kębłowie.

drewniana wieża widokowa na leśnej polanie. Wokół drzewa. Przed wieżą, drewniana ławka. Oparte są o nią rowery

Wieża widokowa mieści się na Kaplicznej Górze niedaleko Świętna i prowadzi do niej ścieżka edukacyjna przygotowana przez Nadleśnictwo w Sławie (fot. Andrzej Kaleniewicz)

PORADA EKSPERTA

Z Poznania do Wolsztyna w weekend można jechać zabytkowym składem ciągniętym przez prawdziwy parowóz. Mimo, że z rowerem wygodniej podróżować nowoczesnym szynobusem, to jednak klimat ostatniego na świecie, regularnego połączenia „ciuchcią”, wart jest niewielkiego wysiłku.

Parowóz pod parą ciągnący 3 wygodny retro.

Cztery osie napędowe i 2000 KM pozwalają osiągnąć prędkość do 110 km/h (fot. Piotr Radomski; fotokonkurs.wielkopolskie.pl)