Masz wątpliwości jak korzystać z poszczególnych elementów projektu GPSwielkopolska? Zastanawiasz się skąd pobrać pliki GPS wielkopolskich tras rowerowych? A może masz problem z instalacją dostępnych aplikacji? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące projektu GPSwielkopolska i nie tylko. Wierzymy, że poniższe odpowiedzi okażą się pomocne.
Jak zainstalować mapę GPSwielkopolska
- na urządzenie outdoorowe GARMIN:
- Pobraną paczkę zip zapisz na dysku komputera i rozpakuj.
- Podłącz komputer z urządzeniem GARMIN przy pomocy kabla USB.
- Skopiuj plik z rozszerzeniem IMG z komputera do urządzenia (w katalog GARMIN).
- Uruchom urządzenie i w opcjach konfiguracyjnych ustaw mapę GPSwielkopolska jako podkład[ścieżka dostępu: Menu > Konfiguracja > Mapa > Wybierz mapę (z listy dostępnych map wybierz GPSwielkopolska 1.52) > Włącz].
- na komputer (wymagana jest instalacja darmowego programu Garmin BaseCamp):
- Pobraną paczkę zip zapisz na dysku komputera i rozpakuj.
- Zainstaluj plik gpswielkopolska152.exe.
- Uruchom program BaseCamp i ustaw mapę GPSwielkopolska jako podkład (Wyświetl > Produkt Mapa > GPSWielkopolska 1.52).
UWAGA!!!
Mapa GPSwielkopolska przeznaczona jest dla użytkowników oprogramowania i/lub urządzeń firmy Garmin®. Wynika to z faktu, iż tylko i wyłącznie firma Garmin® stwarza możliwości tworzenia map na zasadach niekomercyjnych.
Mapa GPSwielkopolska nie nadaje się do wykorzystania do nawigacji samochodowej.
Jak wgrać plik GPX?
- na urządzenie outdoorowe GARMIN:
- Pobrany plik zapisz na dysku komputera.
- Podłącz komputer z urządzeniem GARMIN przy pomocy kabla USB.
- Skopiuj zapisany wcześniej plik z rozszerzeniem GPX z komputera do urządzenia.
- Uruchom urządzenie. Odszukaj wgrany plik przy pomocy Menadżera śladów i uruchom go w trybie nawigacji.
- na telefon komórkowy wyposażonego w antenę GPS (wymagana jest instalacja oprogramowania do nawigacji)
- Pobrany plik zapisz na dysku komputera.
- Połącz komputer z telefonem poprzez kabel USB lub Bluetooth.
- Skopiuj zapisany wcześniej plik z rozszerzeniem GPX z komputera na kartę pamięci telefonu (najlepiej do folderu wskazanego przez dostawcę oprogramowania).
- Uruchom program do nawigacji w telefonie.
- Odszukaj wgrany plik przy pomocy Menadżera śladów i uruchom go w trybie nawigacji.
Czy ślady gps Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych zostały sprawdzone w terenie?
Tak. Pliki z poszczególnymi trasami WSSR zostały zarejestrowane podczas autentycznych wycieczek rowerowych. Tym samym stanowią najwierniejsze odwzorowanie poszczególnych odcinków.
Czy produkty oferowane w ramach projektu GPSwielkopolska są płatne?
Nie. Projekt GPSwielkopolska nie generuje żadnych dodatkowych kosztów wśród jego odbiorców. Wszystkie pliki (ślady tras rowerowych i aplikacje) są bezpłatne.
Po pobraniu ze strony projektu odpowiedniego elementu, wystarczy wgrać go do posiadanego urządzenia i od razu można ruszać w drogę.
Czym jest GPS?
Global Positioning System (popularny GPS) to system nawigacji satelitarnej tworzony od początku lat siedemdziesiątych XX w. przez amerykański Departament Obrony. Pierwotnie wykorzystywany wyłącznie do celów wojskowych, zyskał na popularności z chwilą udostępnienia jego zniekształconego sygnału cywilnym użytkownikom. Stało się tak w 2000 r. decyzją ówczesnego prezydenta Billa Clintona.
System obejmuje swym zasięgiem niemal całą kulę ziemską, co pozwala jego użytkownikom na dokładne określenie swojego położenia w terenie. Zbudowany jest na bazie trzech segmentów. Pierwszy (kosmiczny) to 31 satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej, drugi (naziemny) – sieć stacji monitorujących, trzeci (użytkownik) – odbiorniki sygnału, np. telefony modułami gps.
Obecnie GPS wykorzystywany jest w zasadzie wszędzie. Możliwości jego wykorzystania są nieograniczone wręcz nieograniczone. Najbardziej znany jest z urządzeń nawigacyjnych, niemniej w moduły odbierające sygnał GPS wyposażone są nawet aparaty fotograficzne.