Złoto i turkus

Kategoria: Poza szlakiem
Budynek bazyliki w tle. Na pierwszym planie tereny zielone otaczające bazylikę i pielgrzymi spacerujący po alejkach.
Dystans:31,5 km
Czas jazdy:ok. 2,5 h
Trasa:Konin – Rudzica – Anielew – Grąblin – Licheń Stary – Obory – Gosławice – Wieruszew – Wola Łaszczowa – Posada – Konin
Trudność:Niewielka. Trasa dostępna dla każdego typu roweru.
Nawierzchnia:ORIENTACYJNE WARTOŚCI: nieutwardzona: 692 m; kostka brukowa: 2,03 km; utwardzona: 1,83 km; asfalt: 26,4 km; nieznana: 514 m
Ślad GPS Pobierz
Mapa:
Otwórz mapę w nowym oknie

 

ATRAKCJE NA TRASIE

Niezależnie od stopnia religijności, pierwsza wizyta w Licheniu Starym zawsze jest niezapomniana. Potężna bryła kościoła, nawiązująca formą do falującego łanu zboża, z pozłacaną kopułą o wielkości niewiele ustępującej tej należącej do bazyliki Św. Piotra w Rzymie, postawiona pośrodku pól uprawnych, robi wrażenie.

Budynek bazyliki w tle. Na pierwszym planie tereny zielone otaczające bazylikę i pielgrzymi spacerujący po alejkach.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym odwiedzana jest codziennie przez setki pielgrzymów (fot. Małgorzata Kubiak)

Klimat do skupienia o wiele łatwiej znaleźć w kościele pw. Św. Doroty, w którym poprzednio wisiał, uznany za cudowny, obraz MB Licheńskiej. Obecnie jest on najważniejszym elementem ołtarza w bazylice.

Kościół. Ściany z cegły.

Gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach znajduje się vis-à-vis Muzeum Okręgowego (fot. Andrzej Kaleniewicz)

Powrót do Konina wąskim pasem lądu oddzielającym Jezioro Licheńskie od stawów rybnych. W Gosławicach warto zwiedzić Muzeum Okręgowe w gotyckim zamku oraz zwrócić uwagę na „transatlantyk” – czyli Elektrownię Pątnów, widoczną na przeciwległym brzegu jez. Gosławskiego.

Błękitna woda na pierwszym planie. W tle dymiące na biało kominy elektorowni.

Ów zbiornik swój niesamowity kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z popiołów i żużli składowanych w tym miejscu przez konińskie elektrownie (fot. Bartosz Kaj)

Ostatnią atrakcją przed powrotem do miasta jest „Jezioro Turkusowe”. Przy słonecznej pogodzie można sobie z nim zrobić selfie, które przy pewnej dozie fantazji można by uznać za pamiątkę z Malediwów.


PORADY EKSPERTA:

➡ W Licheniu warto wjechać (windą) lub wejść (762 schody!) na wieżę widokową sąsiadującą z bazylika. Rozciąga się z niej widok, który zapiera dech w piersiach.

Złota kopuła bazyliki. Widok od góry - z wiezy widokowej sąsiadującej z bazyliką.

Widoczna z daleka kopuła licheńskiej bazyliki ma 25 m średnicy i 45 m wysokości. Na zewnątrz kopuła pokryta jest płytkami z aluminium anodowanego na złoty kolor. (fot. Andrzej Kaleniewicz)

➡ „Jezioro Turkusowe” to zbiornik opadowy i absolutnie nie należy do niego wchodzić! Kąpiel w nim grozi zdrowiu ze względu na skład chemiczny wody. Zdecydowanie bezpieczniej jest jedynie podziwiać ten niezwykły krajobraz.