Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Ziemiański Szlak Rowerowy

242 km

pobierz ślad GPS jak zainstalować


Ziemiański Szlak Rowerowy jest najbardziej„wielkopolską” trasą rowerową w całym Wielkopolskim Systemie Szlaków Rowerowych. To tutaj obejrzycie wiele ziemiańskich dworów, pałaców, stadnin konnych oraz  zabytkowych kościołów i klasztorów. Będziecie mieć okazję odwiedzić jedyny w swoim rodzaju skansen filmowy, a nawet przejechać się drezyną lub kolejką parkową. Jako słodki deser polecamy Szlak Miodowy…
 

 

Początek szlaku: Mosina, u zbiegu szos Mosina-Rogalin oraz Mosina-Puszczykowo
Koniec szlaku: Słonin lub Zaorle – w zależności od wybranego wariantu
Oznakowanie: zielone (zgodne ze standaryzacją PTTK)
Trudność: od gładkiego asfaltu po piaszczyste, błotniste lub kamieniste „odcinki specjalne"
Zarządca szlaku: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Sportu i Turystyki
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
tel. +48 61 626 68 47/55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


MAPA ZIEMIAŃSKIEGO SZLAKU ROWEROWEGO


Warto zobaczyć:

Mosina – najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawa Galeria Miejska w dawnym budynku synagogi, kościół pw. św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego – utworzony w 1992 r., chroni unikatowy krajobraz kulturowy i rolniczy ukształtowany w połowie XIX w. przez gen. Dezyderego Chłapowskiego 

Racot – słynna Państwowa Stadnina Koni, istniejąca od 1928 r. Ładnie odrestaurowany pałac klasycystyczny z końca XVIII w., w którym mieści się ośrodek konferencyjno-szkoleniowy. Późnobarokowy kościół pw. św. Stanisława Kostki i św. Jerzego z 2 poł. XVIII w. 

Kościan – od 1400 r. największe – po Poznaniu – w całości ufortyfikowane miasto w Wielkopolsce (szlak prowadzi plantami, wiodącymi wzdłuż tzw. kanału ulgi, okrążającego najstarszą część miasta – widoczne pozostałości średniowiecznych murów). Warto zobaczyć: Rynek z ratuszem z końca XVIII w. (wewnątrz Muzeum Regionalne), gotycki kościół farny pw. NMP Wniebowziętej z XIV w., gotycki kościół pw. Świętego Ducha z XV w., dwa zabytkowe wiatraki.

Osieczna – popularna miejscowość wypoczynkowa nad Jez. Łoniewskim. Poreformacki zespół klasztorny, obecnie oo. franciszkanów: późnobarokowy kościół pw. św. Walentego z XVIII w., barokowy klasztor z XVII w. Nieopodal – późnogotycki kościół pw. Świętej Trójcy z XVI w., przebudowany w stylu barokowym. W zamku z XV w. znajduje się dziecięcy szpital rehabilitacyjny. Trzy wiatraki-koźlaki.

Leszno – w przeszłości silne centrum protestantyzmu i sukiennictwa Warto zobaczyć: barokowo-klasycystyczny ratusz, interesujące kościoły: katolicką, gotycką kolegiatę pw. św. Mikołaja, dawny ewangelicki kościół pw. Świętego Krzyża, późnogotycki, katolicki kościół pw. św. Jana Chrzciciela – przebudowany z dawnego zboru braci czeskich. Dawna synagoga z XVIII w. – obecnie Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego.  Ciekawa oferta dla miłośników rekreacji: aquapark „Akwawit”, stadion z torem żużlowym, lotnisko szybowcowe oraz niewielki ogród zoologiczny.

Rydzyna – okazały barokowy zamek wzniesiony na fundamentach średniowiecznego zamku przez Rafała Leszczyńskiego (obecny kształt zawdzięcza trzem XVIII-wiecznym przebudowom), spalony w 1945 r. Odbudowany dopiero w latach 70. i 80. XX w. Obecnie mieszczą się tutaj: hotel, restauracja, centrum szkoleniowe oraz sale bankietowe. Świetnie zachowane barokowe założenie urbanistyczne miasteczka. Barokowy kościół parafialny z połowy XVIII w. 

Rawicz – w miejscu likwidowanych murów powstały wspaniałe planty, porównywalne z krakowskimi – obecnie wiedzie nimi znakowana trasa turystyczna. Warto zobaczyć: barokowy ratusz z połowy XVIII w., z pierwszym w Polsce piorunochronem, wewnątrz: Muzeum Ziemi Rawickiej, kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli z początku XIX w. W Rawiczu znajduje się więzienie o zaostrzonym rygorze.

Golejewko – hodowla koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej. Otoczony parkiem pałac z połowy XIX w., wzniesiony  dla Czarneckich. Bogaty zbiór pojazdów konnych oraz ciekawostka: aleja z tablicami, poświęconymi zasłużonym koniom. Tzw. brama przejazdowa zwieńczona baniastym hełmem ze złotym półksiężycem, zdobytym podczas bitwy z Turkami pod Chocimiem w 1620 roku.

Pakosław – klasycystyczny zespól pałacowo-parkowy z końca XVIII w. Neogotycki kościół z 1899 r. z portretami trumiennymi i blachami herbowymi rodu Zakrzewskich. 
W Pakosławiu zaczyna się 15-kilometrowy, żółty Szlak Miodowy, wiodący trasą najpiękniejszych pasiek i uli, tzw. figuralnych. W przyszłości w Ostrobudkach ma powstać skansen pszczelarski. Możliwość zakupu miodu, jak i sprzętu do jego produkcji.

Turew – barokowy zespół pałacowo-parkowy Chłapowskich z XVIII w. Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN.

Krzywiń – jedno z najmniejszych miast w Wielkopolsce (ok. 1500 mieszkańców). Pierwotnie własność benedyktynów z pobliskiego Lubinia. Gotycki kościół pw. św. Mikołaja z przełomu XV/XVI w. 

Lubiń – zespół klasztorny, założony ok. 1070 r. przez benedyktynów. Liczne pamiątki architektury od okresu romańskiego, poprzez gotyk, renesans, barok i rokoko aż do współczesności. Z daleka widoczne wieże barokowego kościoła pw. Narodzenia NMP z XVIII w. Na sąsiednim wzgórzu kamienny, romański kościół pw. św. Leonarda z pocz. XIII w., z ceglaną, późnogotycką nadbudówką. 

Cichowo – modna wieś letniskowa nad jeziorem o tej samej nazwie. Największa atrakcja to skansen filmowy Soplicowo, powstały w 1999 r. na bazie dekoracji z planu filmowego "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy. 

Gostyń – tradycje mieszczańskie Gostynia sięgają 1278 roku – czasów Przemysła II, co widać po dobrze zachowanym, średniowiecznym układzie urbanistycznym. Warto zobaczyć: późnogotycki kościół farny pw. św. Małgorzaty z XV w.  Prywatne Muzeum Starych Pojazdów.

Głogówko – na Świętej Górze wznosi się imponujący barokowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri – Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, jedno z najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsc w Wielkopolsce. W ołtarzu głównym kościoła cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i różą w dłoni, z 1540 roku. Kościół jest częścią zespołu klasztornego filipinów. 

Pępowo – od 1136 r. posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. Wieś znana z hodowli koni rasy wielkopolskiej. Gotycki kościół pw. św. Jadwigi z XV w. z charakterystyczną wieżą, przypominającą obronny zamek. Nieopodal zespół pałacowy Mycielskich z 1780 r. (obecnie w rękach prywatnych). 

Kobylin – ratusz z połowy XIX w. Późnogotycki kościół parafialny pw. św. Stanisława z XVI w. Barokowy kościół Bernardynów pw. Narodzenia Pańskiego z przełomu XV/XVI w. W jednym ze skrzydeł klasztoru  – Muzeum Ziemi Kobylińskiej.

Jutrosin – charakterystyczne ulice, dwustronnie zabudowane stodołami. Neoromański kościół pw. św. Elżbiety z pocz. XX w. z trzema charakterystycznymi wieżami i młodopolskim wystrojem wnętrza. Rynek z kameralnym ratuszem z poł. XIX w. Neogotycki kościół poewangelicki z końca XIX w., w 1998 r. przebudowany na halę sportową (sic!). 

Dubin – neoromański kościół pw. św. Mikołaja z lat 1936-39 z późnorenesansowym, piaskowcowym nagrobkiem z XVII w., przedstawiającym rycerza w zbroi.

pobierz ślad GPS jak zainstalować