Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Transwielkopolska Trasa Rowerowa – odcinek północny

200 km

pobierz ślad GPS jak zainstalować


Szlak wiedzie ze stolicy Wielkopolski do najbardziej na północ wysuniętej gminy w województwie wielkopolskim – Okonka. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo, gdyż w większości prowadzi szosami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Po drodze czekają nas jedynie nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem – to jednak jednocześnie najciekawszy przyrodniczo fragment szlaku.


Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Okonek, początek leśnej ścieżki rowerowo-dydaktycznej
Oznakowanie: zielone (zgodne ze standaryzacją PTTK)
Trudność: w przeważającej części mało uczęszczane szosy asfaltowe, kilka odcinków piaszczystych; najtrudniejszy odcinek pomiędzy Piłą i Pleceminem
Zarządca szlaku: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Sportu i Turystyki
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
tel. +48 61 626 68 47/55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


MAPA PÓŁNOCNEGO ODCINKA TRANSWIELKOPOLSKIEJ TRASY ROWEROWEJ

Warto zobaczyć:

Kiekrz – do niedawna wieś, obecnie w granicach Poznania. Późnobarokowy kościół pw. św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim Jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

Sobota – późnogotycki kościół pw. Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w. 

Pamiątkowo – duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego Jez. Pamiątkowskiego – kąpielisko oraz pole biwakowe.

Baborówko – pałac neorenesansowy z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki. 

Szamotuły – dawny zamek Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w. przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI-XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. – zbiory etnograficzne. 
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem żony wojewody poznańskiego Łukasza Górki – Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego męża. W pobliskim spichrzu z XIX w. – wystawa archeologiczna zabytków pochodzących z terenów budowy gazociągu jamalskiego. 

Brączewo – wieś z ładnym widokiem na Puszczę Notecką.

Daniele – obiekt rekreacyjny Lasów Państwowych z drewnianym szałasem, miejscem na ognisko oraz parkingiem leśnym. Ścieżka dydaktyczna „Dębowy Las” w przyległym rezerwacie przyrody „Świetlista Dąbrowa”. 

Obrzycko – zachowany dawny układ urbanistyczny z Rynkiem w kształcie trapezu, zabytkowymi domami murowanymi i szachulcowymi oraz barokowym ratuszem z 2 poł. XVII w. W jego płd. ścianie – renesansowe obramowanie okienne z XVI w, przywiezione  z Portugalii w poł. XIX w. 

Lubasz – późnobarokowy kościół pw. Narodzenia NMP z poł. XVIII w., z 2 kaplicami i 2 wieżami oraz rokokowym wyposażeniem. Sanktuarium Maryjne - cudowny obraz MB Śnieżnej z XVI/XVII w. Nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko "Limosinus". 

Czarnków – zabudowa miejska ograniczona jest rzeką i krawędzią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Na rynku – pl. Wolności – gotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny z 2 poł. XVI w. Obok – eklektyczny ratusz z poł. XIX w. 
W Parku Staszica – pozostałości skoczni narciarskiej, tor saneczkowy i amfiteatr. 

Trzcianka – neobarokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z pocz. XX w.. Przy ul. Żeromskiego - Muzeum Regionalne. Na północ od miasta, nad otoczonym lasami Jez. Sarcz – ośrodek wczasowy z kąpieliskiem oraz kompleks obiektów sportowych.

Piła – jedno z najbardziej „zielonych” miast w Wielkopolsce, z wszystkich stron otoczone rozległymi lasami. Postanowieniem Traktatu Wersalskiego miasto niemieckie, do Polski włączone dopiero w 1945 r. po ciężkich walkach, które  w całości zniszczyły cenną starówkę. 
Neogotycki, jednonawowy kościół pw. św. Stanisława Kostki z końca XIX w., pierwotnie ewangelicki; neobarokowy, trójnawowy kościół pw. Świętej Rodziny z pocz. XX w. – ze sklepieniami kolebkowymi i ciekawym portalem nad fasadą; kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z 1929/30 r. z największym w Europie krucyfiksem, wyrzeźbionym z jednego kawałka drewna (wys. 7 m.). Przy ul. Browarnej – dwa muzea: Okręgowe (w XIX-wiecznej willi, w której w dwudziestoleciu międzywojennym była siedziba konsulatu polskiego) oraz Stanisława Staszica 
Nad jez. Płotki, 7 km na płn. wsch. od Piły – duży ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem. 

Płytnica – w pobliżu wsi – dwuprzęsłowy kolejowy most na Gwdzie, którego przyczółek został wysadzony w 1945 r, przez wycofujące się wojska niemieckie. Filar mostu uległ znacznemu zniszczeniu. 

Tarnówka – szachulcowy kościół poewangelicki pw. Nawiedzenia NMP z 2 poł. XVIII z barokową wieżą. Wyposażenie wnętrza barokowe. 

Jastrowie – kilka kilometrów od miasta znajdują się fotogeniczne pozostałości wiaduktu kolejowego, wysadzonego w 1945 r. 

Podgaje – jedna z kilku elektrowni wodnych na Gwdzie, dzieło niemieckich inżynierów sprzed II wojny światowej. 

Okonek – niewielkie miasteczko nad rzeką Czarną. Neoromański kościół pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników z poł. XIX w. ze współczesnym wystrojem wnętrza. Na szczycie Góry Tecławskiej (191 m n.p.m.), ok. 1 km na północ od miasta – wieża widokowa.

pobierz ślad GPS jak zainstalować