Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Szlak Stu Jezior

115 km

pobierz ślad GPS jak zainstalować


Jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, jednego z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais – Sankt Petersburg).


Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Miedzychód
Oznakowanie: czarne (zgodne ze standaryzacją PTTK)
Trudność: przeważnie szosy o małym natężeniu ruchu; kilka piaszczystych odcinków
Zarządca szlaku: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Sportu i Turystyki
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
tel. +48 61 626 68 47/55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


MAPA SZLAKU STU JEZIOR

Warto zobaczyć:

Kiekrz – do niedawna wieś, obecnie w granicach Poznania. Późnobarokowy kościół pw. św. Michała z II poł. XVIII w. Nad Jeziorem Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

Sobota – późnogotycki pw. kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

Pamiątkowo – duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego Jez. Pamiątkowskiego – kąpielisko oraz pole biwakowe.

Baborówko – pałac neorenesansowy z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

Szamotuły – dawny zamek Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI wieku przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI-XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. – zbiory etnograficzne.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem żony wojewody poznańskiego Łukasza Górki – Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego męża. W pobliskim spichrzu z XIX wieku – wystawa archeologiczna zabytków pochodzących z terenów budowy gazociągu jamalskiego.

Ostroróg – miejsce pochodzenia Jana Ostroroga (ok. 1436-1501), wojewody poznańskiego, publicysty politycznego, autora dzieła „O urządzeniu Rzeczypospolitej”. Późnogotycki kościół pw. NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., obecnie barokowy (przebudowa – 2 poł. XVIII w.).

Zajączkowo – na półwyspie nad Jez. Zajączkowskim – późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80. XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.

Łężeczki – zabudowania folwarczne z 2 poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew – punkt widokowy powstały w 1994 r.

Chrzypsko Wielkie – późnogotycki kościół pw. św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w. Taka sama nazwę, jak wieś, nosi także pobliskie jezioro.

Sierakowski Park Krajobrazowy – utworzony w 1991 r. w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy. Na północ od Warty przeważają wydmy Puszczy Noteckiej porośnięte lasem sosnowym, na południe – mocno zróżnicowany teren, pocięty głębokimi rynnami jeziornymi, pokryty lasami bukowymi i mieszanymi. Ciekawe rezerwaty przyrody.

Sieraków  – popularny nie tylko wśród mieszkańców Wielkopolski ośrodek letniskowy. Przy ul. Poznańskiej – późnorenesansowy kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej z 1 poł. XVII w. Przy ul. Zamkowej – jedno ze skrzydeł dawnego zamku Opalińskich, odbudowane w 1995 r., z przeznaczeniem na  muzeum. Z kościoła pobernardyńskiego przeniesiono do niego pięć  XVII-wiecznych sarkofagów członków rodu.
Nieco dalej w kierunku wschodnim – Stado Ogierów z ciekawie wyposażoną powozownią, w otoczeniu parku krajobrazowego z XIX w. z ciekawym drzewostanem.

Chalin – w zabudowaniach podworskich z poł. XIX w. – otwarty w 1995 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej z ciekawą wystawą przyrodniczą, dużą salą konferencyjną oraz pokojami gościnnymi. Wokół – park krajobrazowy. W jego obrębie – 3  ścieżki dydaktyczne.

Kamionna – gotycki kościół pw. Narodzenia NMP z końca XV w., jednonawowy, z dzwonnica w formie wieży. Od strony wschodniej – ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.

Międzychód – na wschód od Rynku – kościół pw. św. Jana Chrzciciela z końca XVI w., pierwotnie późnogotycki, obecnie w kształcie nadanym w XVIII-XIX w. W ścianie budowli ciekawostka – cegła, przedstawiająca maskę lub twarz. Po przeciwnej stronie ulicy – tzw. laufpompa, z której można napić się wody o znacznej zawartości siarkowodoru – stąd charakterystyczny zapach. Przy ul. 17 Stycznia – niewielkie Muzeum Regionalne, a przy ul. Lipowiec – późnoklasycystyczny kościół poewangelicki pw. Niepokalanego Serca Maryi z 1 poł. XIX w. Międzychód jest doskonałym miejscem wypadowym w region Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i Puszczy Noteckiej.

pobierz ślad GPS jak zainstalować