Sonda
Ze śladów GPS korzystam:
Polecamy
Piastowski Trakt Rowerowy
104 km
Szlak Piastowski to jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce, wizytówka Wielkopolski. Malowniczy szlak, wiodący wśród pól i pagórków Pojezierza Gnieźnieńskiego, umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej od samego zarania. Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie, Pola Lednickie - miejsce słynnych religijnych spotkań młodzieży, Ostrów Lednicki – ruiny palatium pierwszych polskich władców, Gniezno – katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiami św. Wojciecha, piękna bazylika w Trzemesznie, w końcu parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i wieża widokowa w Dusznie.
Początek szlaku: | Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka |
Koniec szlaku: | Izdby |
Oznakowanie: | czarne (zgodne ze standaryzacją PTTK) |
Trudność: | niewielka, ubite drogi polne i mało uczęszczane szosy |
Zarządca szlaku: | Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Departament Sportu i Turystyki al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań tel. +48 61 626 68 47/55 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
MAPA PIASTOWSKIEGO TRAKTU ROWEROWEGO
Warto zobaczyć:
Poznań – początek trasy przy południowo-zachodnim krańcu jeziora regatowego Malta.
Całoroczny stok narciarski i tor saneczkowy „Malta-Ski”, pole do mini-golfa i wypożyczalnia rowerów. Nieopodal stoku narciarskiego Kopiec Wolności. Na wschód od jeziora tor przeszkód dla rowerów górskich i Nowe ZOO (największe pod względem powierzchni w Polsce). Kolejka dziecięca „Maltanka” – dla najmłodszych.
Uzarzewo – wieś na północnym brzegu Cybiny, nieopodal Jez. Uzarzewskie. Szachulcowy kościół św. Michała z 1749 r. Wnętrze o architekturze salowej, wyposażenie barokowe, murowana kaplica z kryptą fundatorów – Żychlińskich i drewniana wieża z 1869 r. W eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. – otwarte w 1977 r. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata. Wokół – park krajobrazowy z końca XIX w., arch. Augustyn Denizot.
Rezerwat przyrody „Jezioro Debiniec” – ok. 1,3 km na północ od szlaku. Chroni otaczające jezioro tereny bagienne i trzcinowiska oraz las mieszany. Dużo ptactwa wodnego.
Park Krajobrazowy "Promno" – powstały w 1993 r., obejmuje ponad 2 tys. ha krajobrazu polodowcowego, na który składają się porośnięte lasem mieszanym pagórki morenowe i kilka jezior. Na terenie parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Liczne rzadko występujące rośliny, charakterystyczne dla terenów podmokłych.
Rezerwat przyrody „Jezioro Drążynek” – chroni jezioro śródleśne z przyległym torfowiskiem. Ciekawa fauna ważek. W otaczającym lesie rzadkie odmiany storczyka.
Pobiedziska – nazwa miasta (pobieda = zwycięstwo) wiąże się z legendarnym zwycięstwem Kazimierza Odnowiciela nad Masławem. Zadecydowała o tym bitwa, która rozegrała się w okolicy. Miasto zostało złupione przez Krzyżaków w 1331 r. Często bywał tu Władysław Jagiełło. Przy wschodniej pierzei czworobocznego Rynku stoi wczesnogotycki kościół pw. św. Michała z przełomu XIII/XIV w., kryty drewnianym dachem. Wewnątrz wyposażenie późnogotyckie; ciekawe epitafia. W murach świątyni znajdują się tajemnicze wgłębienia, według legendy wiercone palcami w ramach pokuty za grzechy. W rzeczywistości są to efekty krzesania sztucznych ogni w czasie Wielkanocy.
Węglewo – miejsce urodzenia wybitnego archeologa, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, badacza Biskupina, Józefa Kostrzewskiego (1885-1969). Drewniany kościół z 1818 r. z zachowanymi elementami wyposażenia gotyckiego.
Moraczewo – dobrze zachowane grodzisko, świadczące o istnieniu tutaj dwóch grodów – w VIII i X w. (zniszczone w czasie najazdu Brzetysława w 1038 r.). Po drugiej stronie szosy dwa wiatraki-koźlaki z XVIII w.
Dziekanowice – do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, powstałego w 1976 r., przeniesiono z terenu całej Wielkopolski zabytkowe budowle drewniane. Eklektyczny kościół pw. św. Marcina z 1865 r. z wyposażeniem z XIX w. Ok. 2 km na pn.-zach. od szlaku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (prom na Ostrów Lednicki): pozostałości palatium – siedziby Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Gniezno – jeden z najważniejszych grodów Polski Piastów. W 1000 r. do Gniezna przybył z pielgrzymką niemiecki cesarz Otton III. Miejsce koronacji m.in. Bolesława Chrobrego i Przemysła II. Najważniejszy zabytek to gotycka katedra, a w niej: relikwie św. Wojciecha przechowywane w relikwiarzu w kształcie srebrnej trumny, romańskie Drzwi Gnieźnieńskie oraz wiele zabytkowych kaplic, epitafiów i rzeźb.
Trzemeszno – miasto, w którym – według tradycji – fundatorem klasztoru benedyktynów był św. Wojciech. Fakty historyczne mówią natomiast o tym, iż klasztor, od samego początku należący do norbertanów, założył tu w I poł. XII w. Bolesław Krzywousty. Po pierwotnej świątyni romańskiej oraz późniejszej – gotyckiej – pozostały tylko fragmenty murów. Dziś jest to okazała, trójnawowa bazylika Wniebowzięcia NMP w stylu barokowym, zbudowana na planie krzyża. Wnętrze kościoła kryje wiele ciekawostek architektonicznych i artystycznych.
W Trzemesznie urodził się Jan Kiliński (1760-1819) – z zawodu szewc, do historii przeszedł, jako jedna z głównych postaci insurekcji kościuszkowskiej. Jego pomnik stoi na placu, nazwanym także nazwiskiem bohatera.