Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Piastowski Trakt Rowerowy

104 km

pobierz ślad GPS jak zainstalować


Szlak Piastowski to jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce, wizytówka Wielkopolski. Malowniczy szlak, wiodący wśród pól i pagórków Pojezierza Gnieźnieńskiego, umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej od samego zarania. Muzeum Łowiectwa w UzarzewiePola Lednickie - miejsce słynnych religijnych spotkań młodzieży, Ostrów Lednicki – ruiny palatium pierwszych polskich władców, Gniezno –  katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiami św. Wojciecha, piękna bazylika w Trzemesznie, w końcu parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i wieża widokowa w Dusznie.

Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Izdby
Oznakowanie: czarne (zgodne ze standaryzacją PTTK)
Trudność: niewielka, ubite drogi polne i mało uczęszczane szosy
Zarządca szlaku: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Sportu i Turystyki
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
tel. +48 61 626 68 47/55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


MAPA PIASTOWSKIEGO TRAKTU ROWEROWEGO

Warto zobaczyć:

Poznań – początek trasy przy południowo-zachodnim krańcu jeziora regatowego Malta. 
Całoroczny stok narciarski i tor saneczkowy „Malta-Ski”, pole do mini-golfa i wypożyczalnia rowerów. Nieopodal stoku narciarskiego Kopiec Wolności.  Na wschód od jeziora tor przeszkód dla rowerów górskich i Nowe ZOO (największe pod względem powierzchni w Polsce). Kolejka dziecięca „Maltanka” – dla najmłodszych.

Uzarzewo – wieś na północnym brzegu Cybiny, nieopodal Jez. Uzarzewskie. Szachulcowy kościół św. Michała z 1749 r. Wnętrze o architekturze salowej, wyposażenie barokowe, murowana kaplica z kryptą fundatorów – Żychlińskich i drewniana wieża z 1869 r. W eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. – otwarte w 1977 r. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata. Wokół – park krajobrazowy z końca XIX w., arch. Augustyn Denizot. 

Rezerwat przyrody „Jezioro Debiniec” – ok. 1,3 km na północ od szlaku. Chroni otaczające jezioro tereny bagienne i trzcinowiska oraz las mieszany. Dużo ptactwa wodnego.

Park Krajobrazowy "Promno" – powstały w 1993 r., obejmuje ponad 2 tys. ha krajobrazu polodowcowego, na który składają się porośnięte lasem mieszanym pagórki morenowe i kilka jezior. Na terenie parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Liczne rzadko występujące rośliny, charakterystyczne dla terenów podmokłych.

Rezerwat przyrody „Jezioro Drążynek” – chroni jezioro śródleśne z przyległym torfowiskiem. Ciekawa fauna ważek. W otaczającym lesie rzadkie odmiany storczyka.

Pobiedziska – nazwa miasta (pobieda = zwycięstwo) wiąże się z legendarnym zwycięstwem Kazimierza Odnowiciela nad Masławem. Zadecydowała o tym bitwa, która rozegrała się w okolicy. Miasto zostało złupione przez Krzyżaków w 1331 r. Często bywał tu Władysław Jagiełło. Przy wschodniej pierzei czworobocznego Rynku stoi wczesnogotycki kościół pw. św. Michała z przełomu XIII/XIV w., kryty drewnianym dachem. Wewnątrz wyposażenie późnogotyckie; ciekawe epitafia. W murach świątyni znajdują się tajemnicze wgłębienia, według legendy wiercone palcami w ramach pokuty za grzechy. W rzeczywistości są to efekty krzesania sztucznych ogni w czasie Wielkanocy. 

Węglewo – miejsce urodzenia wybitnego archeologa, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, badacza Biskupina, Józefa Kostrzewskiego (1885-1969). Drewniany kościół z 1818 r. z zachowanymi elementami wyposażenia gotyckiego.

Moraczewo – dobrze zachowane grodzisko, świadczące o istnieniu tutaj dwóch grodów – w VIII i X w. (zniszczone w czasie najazdu Brzetysława w 1038 r.). Po drugiej stronie szosy dwa wiatraki-koźlaki z XVIII w.

Dziekanowice – do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, powstałego w 1976 r., przeniesiono z terenu całej Wielkopolski zabytkowe budowle drewniane. Eklektyczny kościół pw. św. Marcina z 1865 r. z wyposażeniem z XIX w. Ok. 2 km na pn.-zach. od szlaku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (prom na Ostrów Lednicki): pozostałości palatium – siedziby Mieszka I i Bolesława Chrobrego. 

Gniezno – jeden z najważniejszych grodów Polski Piastów. W 1000 r. do Gniezna przybył z pielgrzymką niemiecki cesarz Otton III. Miejsce koronacji m.in. Bolesława Chrobrego i Przemysła II. Najważniejszy zabytek to gotycka katedra, a w niej: relikwie św. Wojciecha przechowywane w relikwiarzu w kształcie srebrnej trumny, romańskie Drzwi Gnieźnieńskie oraz wiele zabytkowych kaplic, epitafiów i rzeźb.

Trzemeszno – miasto, w którym – według tradycji – fundatorem klasztoru benedyktynów był św. Wojciech. Fakty historyczne mówią natomiast o tym, iż klasztor, od samego początku należący do norbertanów, założył tu w I poł. XII w. Bolesław Krzywousty. Po pierwotnej świątyni romańskiej oraz późniejszej – gotyckiej – pozostały tylko fragmenty murów. Dziś jest to okazała, trójnawowa bazylika Wniebowzięcia NMP w stylu barokowym, zbudowana na planie krzyża. Wnętrze kościoła kryje wiele ciekawostek architektonicznych i artystycznych.
W Trzemesznie urodził się Jan Kiliński (1760-1819) – z zawodu szewc, do historii przeszedł, jako jedna z głównych postaci insurekcji kościuszkowskiej. Jego pomnik stoi na placu, nazwanym także nazwiskiem bohatera.

pobierz ślad GPS jak zainstalować