Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Nadwarciański Szlak Rowerowy – odcinek zachodni

123 km

pobierz ślad GPS jak zainstalować


Zachodni odcinek Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego (NSR-W), otwarty w 2009 roku, jest udaną kontynuacją wschodniego odcinka szlaku (NSR-E), powstałego cztery lata wcześniej. Obecnie, całość, oznakowana jednolicie kolorem niebieskim, liczy 382 km i biegnie wzdłuż wielkopolskiego odcinka Warty. Chociaż odcinek zachodni jest nie tylko wiele krótszy, ale także o wiele łatwiejszy do przejechania od swego wschodniego odpowiednika, jednak tu i ówdzie może zaskoczyć niespodziewanymi trudnościami. Świetną alternatywę dla niego stanowi Szlak Stu Jezior.

Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Miedzychód
Oznakowanie: niebieskie (zgodne ze standaryzacją PTTK)
Trudność: przeważnie drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu, kilka niezbyt forsownych podjazdów; w czasie wiosennych powodzi odcinki: Radojewo – Biedrusko oraz Mokrzec – Międzychód mogą być niedostępne; w czasie suszy droga pomiędzy Obrzyckiem a Wronkami oraz pomiędzy Chojnem a Sierakowem bywa mocno piaszczysta.
Zarządca szlaku: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Sportu i Turystyki
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
tel. +48 61 626 68 47/55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
UWAGA: Informujemy, że na terenie poligonu Biedrusko odbywają się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Dodatkowo na terenie poligonu realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe w obszarze obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 "Orzeł", nr 81 "Drop" i nr 86 "Sokół".

Mając na względzie bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWL, w tym m.in. zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi. Zakaz obowiązuje aż do odwołania, przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Granice obszaru zamkniętego zostały oznaczone tablicami informacyjnymi.

Więcej informacji o utrudnieniach na szlakach przecinających poligon wojskowy Biedrusko znajdziesz tutaj oraz na stronie internetowej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

 


MAPA ZACHODNIEGO ODCINKA NADRAWCIAŃSKIEGO SZLAKU ROWEROWEGO

Warto zobaczyć:

Biedrusko – pałac zbudowany w latach 1877-80 dla Alberta von Treskow przez Ludwika Huhna. Wejście reprezentacyjne umieszczono w bocznej fasadzie; za nim znajduje się sień i klatka schodowa. Wysoka wieża, elewacje o uskokowej linii. Centralnie umieszczony westybul, oświetlony jest od góry świetlikiem - prowadzą z niego  drzwi do otaczających pokoi. Wokół rozciąga się park krajobrazowy (pow. 6,0 ha) z różnorodnym drzewostanem. 

Rezerwat „Śnieżycowy Jar” – jego osobliwość stanowią kwitnące tutaj co roku wiosną śnieżyce wiosenne. Rosną one masowo w jarze opadającym z wysoczyzny ku dolinie, na brzegach strumienia płynącego po dnie jaru. Niektóre źródła podają, iż śnieżyce zostały posadzone na tym terenie  w końcu XIX wieku. 

Oborniki – W Obornikach zachował się średniowieczny układ przestrzenny starego miasta, z biegiem ulic prowadzących do Rynku, w kierunku przeprawy przez Wartę.
Rynek został wytyczony już po lokacji miasta. Do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika. 
Kościoły, warte odwiedzenia: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół pw. św. Józefa oraz kościół pw. Świętego Krzyża. 

Bąblin – słynie w całej Polsce oraz za granicą ze znajdującego się tutaj Domu Rekolekcyjnego Misjonarzy Świętej Rodziny. Ośrodek prowadzi dni skupienia, oazy i turnusy rehabilitacyjne z kuracją oczyszczającą opartą na diecie owocowo-warzywnej. 

Obrzycko – położone malowniczo na lewym brzegu Warty miasto zachowało na przestrzeni wieków specyficzny klimat, charakterystyczny dla niewielkich wielkopolskich miasteczek. Nad niską zabudową miasteczka górują trzy wieże: kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, nieczynnego obecnie kościoła poewangelickiego oraz ratusza.
Najstarszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1714 – 1756 według proj. Pompeo Ferrariego. Największe zainteresowanie wzbudza jednak obrzycki ratusz. W elewacji południowej budynku, na wysokości pierwszego piętra umieszczone jest renesansowe marmurowe obramienie okna z 1527 r.

Wronki – we Wronkach znajduje się wielki kompleks więzienny, którego budowę ukończono w 1894 roku. W okresie międzywojennym i w latach 1945-56 więziono tu za przekonania polityczne. W czasie okupacji hitlerowskiej śmierć poniosło tu ok. 800 więźniów.
Największym zakładem pracy we Wronkach jest szeroko znana w całej Polsce firma produkująca sprzęt AGD – Amica.
Zabytki: kościół parafialny pw. św. Katarzyny oraz kościół oo. Franciszkanów.

Wartosław – niegdyś miasto (przywilej z 1785 r.) o pierwotnej nazwie Nowymost. Ma układ trzech równoległych względem siebie ulic, które łączył od strony wschodniej plac targowy z kościołem. Upadek miasta nastąpił w połowie XIX w., kiedy rząd pruski ograniczył handel barierami celnymi, a produkcja rzemieślnicza nie miała rynku zbytu. 
We wsi kościół filialny pw. Świętej Trójcy, wzniesiony w 1785 roku. W zachodniej części wsi neogotycki kościół poewangelicki pw. Serca Jezusowego. Na południowym brzegu Jeziora Pożarowskiego kąpielisko z urządzeniami rekreacyjnymi. 

Chojno – w centrum wsi neobarokowy kościół z 1927 r. Pod koniec XVIII w. obrzeża Puszczy Noteckiej zostały zasiedlone przez tzw. Mazurów Wieleńskich, po których zachowało się sporo reliktów budownictwa drewnianego. 

Bucharzewo – „Chata Zbójców” – obiekt przystosowany do całorocznej, pełnej obsługi imprez, obozów, jak i turystyki indywidualnej. Od 1990 roku organizowane są tu obozy jeździeckie i rekreacyjne dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. 

Sieraków – to centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1991 roku, w celu ochrony krajobrazu wyrzeźbionego przez lodowiec, pełnego wzgórz morenowych, wydm, jezior, poprzecinanego licznymi rzekami i strumieniami.
Atrakcyjne turystycznie okolice Sierakowa: pagórkowaty teren, liczne i czyste jeziora, ciekawe miejsca sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych, a nawet samochodowych.
Warto odwiedzić: Stado Ogierów, zamek Opalińskich, pobernardyński kościół parafialny.

Międzychód - miasto położone na przesmyku między jeziorem a rzeką. Z  Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych wielkopolskich rynków, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Całość uzupełniają charakterystyczne kamieniczki i będące niepowtarzalną atrakcją wąskie uliczki, zwane gąskami, prowadzące do jeziora lub Warty. Niepowtarzalną atrakcją jest „laufpompa”- źródło artezyjskie ujęte w ozdobną żeliwną pompę, bijące z głębokości ok. 90 metrów o charakterystycznym zapachu i właściwościach leczniczych.

pobierz ślad GPS jak zainstalować