Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Na rower

Wielkopolska jest stworzona dla rowerzystów. Każdy, kto miał okazję zwiedzać ją na dwóch kółkach potwierdzi, że jest dużo bardziej zróżnicowana, niż powszechnie się o niej sądzi. Północna część regionu to nieprzebyte lasy i popularne szlaki kajakowe. Część środkowa i zachodnia – to liczne ślady ziemiaństwa, przepyszne pałace i wiejskie rezydencje. Wschód – to ślady ciężkiego przemysłu wtopione w polodowcowy krajobraz, zaś południe – to wzgórza i rozległe widoki, zaskakujące dla kogoś, kto uważa, że znajdzie tu tylko monotonię pól, z rzadka przerywaną samotnymi wierzbami.
 

Stworzona sieć tras rowerowych należy do najlepszych w kraju. Do wyboru jest tu kilka tysięcy kilometrów szlaków rowerowych, z czego niemal dwa tysiące to Wielkopolski System Szlaków Rowerowych. O jego, jakości świadczy Certyfikat, przyznany mu przez Polską Organizację Turystyczną.

 

Mapa GPSwielkopolska

Powstała na podstawie topograficznej mapy cyfrowej V-map Level 2, o skali 1:50000. Niezwykła szczegółowość materiału wyjściowego oraz imponująca baza danych stanowiły doskonałe podstawy do opracowania darmowej mapy, o jakości znacznie przewyższającej ofertę komercyjną. Dzięki uprzejmości Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który jest jej dysponentem, od 2008 roku można korzystać z niej podczas przemierzania Wielkopolski.

Bursztynowy Szlak Rowerowy

200 km

W dawnych wiekach handel bursztynem był popularny w wielu krajach Europy, a karawany kupieckie, wiozące „złoto Bałtyku”, przecinały kontynent wzdłuż i wszerz. Jednym z najpopularniejszych szlaków handlowych była trasa łącząca Bałtyk z Adriatykiem, przecinająca m. in. tereny dzisiejszego województwa wielkopolskiego. Wiodła ona wzdłuż rynny jezior ślesińskich, przez Kalisz, Ostrzeszów i dalej na Śląsk. Dziś możemy powtórzyć tę trasę, jadąc na rowerze szlakiem – idealnym dla tzw. „sakwiarzy” – poruszających się rowerami turystycznymi z sakwami.


Nadwarciański Szlak Rowerowy – odcinek wschodni

248 km

Trasa ta to gratka dla miłośników przyrody. Wystarczy wspomnieć, że szlak ten jest poprowadzony w taki sposób, że przez wiele kilometrów trudno spotkać ludzi oraz ich siedziby. Wiele tu natomiast ptactwa oraz innej zwierzyny, zamieszkującej podmokłe tereny nadwarciańskich rozlewisk. Oprócz tego wiele ciekawostek krajoznawczych: klasztor w Pyzdrach, Stary Konin, pozostałości obozu koncentracyjnego w Chełmnie, uroczy Uniejów i „sieradzkie morze”, czyli największy śródlądowy zbiornik wodny – Jeziorsko.

Nadwarciański Szlak Rowerowy – odcinek zachodni

123 km

Zachodni odcinek Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego (NSR-W), otwarty w 2009 roku, jest udaną kontynuacją wschodniego odcinka szlaku (NSR-E), powstałego cztery lata wcześniej. Obecnie, całość, oznakowana jednolicie kolorem niebieskim, liczy 382 km i biegnie wzdłuż wielkopolskiego odcinka Warty. Chociaż odcinek zachodni jest nie tylko wiele krótszy, ale także o wiele łatwiejszy do przejechania od swego wschodniego odpowiednika, jednak tu i ówdzie może zaskoczyć niespodziewanymi trudnościami. Świetną alternatywę dla niego stanowi Szlak Stu Jezior.

Piastowski Trakt Rowerowy

104 km

Szlak Piastowski to jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce, wizytówka Wielkopolski. Malowniczy szlak, wiodący wśród pól i pagórków Pojezierza Gnieźnieńskiego, umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej od samego zarania. Muzeum Łowiectwa w UzarzewiePola Lednickie - miejsce słynnych religijnych spotkań młodzieży, Ostrów Lednicki – ruiny palatium pierwszych polskich władców, Gniezno –  katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiami św. Wojciecha, piękna bazylika w Trzemesznie, w końcu parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i wieża widokowa w Dusznie.

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania

167 km

Pierścień Rowerowy to pierwszy element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jednocześnie do dziś jest on najbardziej popularną wśród poznańskich cyklistów trasa rowerową. Jego oryginalna struktura – koła z siedmioma szprychami – daje możliwość zaplanowania kilkunastu niepowtarzalnych, niezbyt długich wycieczek, zaczynających się i kończących w stolicy Wielkopolski.

 

Szlak Stu Jezior

115 km

Jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, jednego z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais – Sankt Petersburg).