Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Urządzenia GPS są zbyt trudne w obsłudze:

Czym jest GPS?

Global Positioning System (popularny GPS) to system nawigacji satelitarnej tworzony od początku lat siedemdziesiątych XX w. przez amerykański Departament Obrony. Pierwotnie wykorzystywany wyłącznie do celów wojskowych, zyskał na popularności z chwilą udostępnienia jego zniekształconego sygnału cywilnym użytkownikom. Stało się tak w 2000 r. decyzją ówczesnego prezydenta Billa Clintona.
 


System obejmuje swym zasięgiem niemal całą kulę ziemską, co pozwala jego użytkownikom na dokładne określenie swojego położenia w terenie. Zbudowany jest na bazie trzech segmentów. Pierwszy (kosmiczny) to 31 satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej, drugi (naziemny) – sieć stacji monitorujących, trzeci (użytkownik) – odbiorniki sygnału, np. telefony modułami gps.

Obecnie GPS wykorzystywany jest w zasadzie wszędzie. Możliwości jego wykorzystania są nieograniczone wręcz nieograniczone. Najbardziej znany jest z urządzeń nawigacyjnych, niemniej w moduły odbierające sygnał GPS wyposażone są nawet aparaty fotograficzne.